telefon
whatsapp
Instagram

Onarım & Revizyon

Kuyumcu Led Aydınlatma sistemlerinin; tip, kategori, sınıf, grup, muhafaza koruma seviyesi, kurulum şekli ve montaj için bağlantı elemanı gereksinimleri için montajdan önce tip etiketi ve ürün spesifikasyonu kontrol edilmelidir.

Led armatür arızalarının giderilmesi ve tamir edilmesi için öncelikle arızanın nedeni tespit edilmelidir. Bu tespit için işlem sıralaması öncelikle LED driver ve ardından Power led, SMD led ve LEDlerin üzerinde bulunduğu PCB (baskılı devre) kontrol edilir.

ARIZA NEDENLERİ

1- Sürücü arızaları ve nedenleri ( LED driver arızaları)

Sürücülerin (LED driver) yetersiz kapasitede olması, zaman içerisinde ısınmaya ve ardından sürücünün görevini yerine getiremeyecek şekilde arızalanmasına sebep olur. Özellikle ithal ürünlerde, tamamen fiyat odaklı ürettirilen sürücüler, güç kapasitesi olarak yeterli olmasa bile, yüksek kapasiteli LED armatürlerde kullanılmaktadır, kısa bir süreliğine de olsa LED armatürleri çalıştıran bu sürücüler, ömrünü çok kısa zamanda doldururlar.

Genel olarak nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kapasitenin yetersizliği
  • Driverda kullanılan düşük kalite komponentler
  • Yüksek ortam sıcaklığı
  • Yüksek gerilim

2- LED arızaları ve nedenleri

LED armatürlerde kullanılan HIGH POWER LED ler yüksek akım nedeniyle arızalanırlar. Aynı şekilde fiyat odaklı ürünlerde LED miktarının azaltılarak LED' lerden yüksek akım geçirilmesi LED' lerin zaman içerisinde ısınarak deforme olmasına neden olmaktadır. Aslında LED' ler doğru kullanıldığında kolay kolay arızalanacak komponentler değildir.

Genel olarak nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ledlerden yüksek akım geçirilmesi
  • Yetersiz soğutma

3- Mekanik arızalar ve nedenleri

Mekanik arızalar LED armatür üzerine gelen darbe ve çarpmalar ile meydana gelir. Gerek taşıma gerek montaj esnasında LED armatürün ciddi bir darbe alması armatür içerisinde lehimlerin çatlamasına neden olabilir. Veya montaj sırasında armatür içerisine bilinçsizce atılan bir vida içerideki baskılı devreye zarar verebilir.

ARIZANIN TESPİTİ

Öncelikle arıza şekillerini ve gözle tespit büyük kolaylık sağlar.

LED Armatür hiç yanmıyorsa, arıza büyük olasılıkla driver yada led arızasıdır.

LED Armatür yanıp yanıp sönüyorsa arıza driver kaynaklıdır.

LED Armatür LED' lerin sadece bir kısmı yanıyorsa arıza LED kaynaklıdır.

Arızaların genellikle sürücülerden kaynaklandığını zaten belirtmiştik, fakat farklı nedenlerden kaynaklanan arızalar da olabilir. Arızaları basitçe nasıl tespit edebiliriz bunları kısaca özetleyelim.

  1. Yedek driver ile kontrol

Yedek driver bulma ihtimali çok yakın görünmese de, eğer birden fazla LED armatürünüz varsa ki muhtemelen bunların büyük bir kısmı aynı seridir, diğer çalışan armatürlerden bir tanesinin srücüsünü söküp, çalışmayan armatürü bu sürücü ile deneyebilirsiniz. (sürücünün kapasitesinin ve çıkış mA değerlerinin aynı olduğunu kontrol etmekte fayda vardır)

Eğer LED armatür çalışırsa arızanın sürücüden kaynaklandığı kesinleşmiş olur. Eğer panel hala çalışmıyorsa arıza büyük olasılıkla sürücü ile LED' ler arasında bulunan bağlantı kabloları yada LED' lerdir. Bu durumda driver, component lehimleri  ve LED' ler kontrol edilmelidir.

NASIL TAMİR EDİLİR?

Driver arızasını tamir etmek düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Bu nedenle driver arızası durumunda arızalı driverı yenisi ile değiştirmek akıllıca olacaktır.

LED' lerin arızalı olma durumunda ise muhtemelen yüksek akım ile sürülmüş ledler kısa zamanda ömrünü doldurmuş demektir, bu durumda ise paneli yine yenisi ile değiştirmek en iyi çözümdür.

Bağlantı kablolarında olan küçük arızaları gidermek ise elbette mümkündür. Bu tip arızaların tespiti durumunda ise  temassızlık giderilerek paneliniz tekrar çalışır hale gelebilir.

Bakım, onarım ve kaliteli işçilik hususunda hassasiyetle üzerinde durduğumuz bu konu ile ilgili; Onarılacak olan ürünlerin onarım atölyemize sevkiyatı ve onarıldıktan sonraki ambalaj ve teslimatına kadar tertip ve titizlik daima ön planda olacaktır.